Zespół projektowy
Nasz zespół projektowy składa się z doświadczonych naukowców, którzy specjalizują się w badaniach nad wykorzystaniem grzybów w leczeniu zwierząt i ludzi oraz kompetentnej kadry zarządzającej, której doświadczenia pozwolą skomercjalizować produkt i osiągnąć sukces biznesowy.
Maciej Kamieniecki
Udziałowiec Instytutu Dóbr Naturalnych (IDN)
Szef Bezpieczeństwa Informacji IDN
Doświadczony menedżer z udokumentowaną wiedzą w zakresie zarządzania projektami (określania celów projektów, organizowania niezbędnych zasobów oraz zapewniania płynnej i terminowej realizacji). Absolwent studiów magisterskich na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie (Psychologia biznesu) oraz podyplomowych z zakresu zarządzania projektami w Szkole Głównej Handlowej. Praktykę zdobywał podczas pracy w międzynarodowych korporacjach w Warszawie i Singapurze.
Posiada doświadczenie zarówno w realizacji projektów dla klientów prywatnych jak i dla klientów z sektora publicznego (Ministerstwo Finansów).
"W codziennej pracy kładę nacisk na jakość oraz marżowość dostarczanych projektów".
Gabriela Derehajło
Udziałowiec Instytutu Dóbr Naturalnych (IDN)
Specjalista ds. Marketingu i Sprzedaży IDN
Studentka prawa na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Technik pszczelarz i pasjonat pszczelarstwa. Doświadczenia zdobywała podczas pracy w Pasiece Meliffera, Firma Dr. Fridhelma Wessel'a.
Doskonale zna rynek pszczelarski w regionie. Zaangażowana w życie lokalnej społeczności i wolontariat.
Dodatkowo zdobyła szereg doświadczeń zawodowych z dziedziny marketingu i obsługi klienta.
dr inż. Wojciech Kamieniecki
Prezes Zarządu IDN (CEO)
Manager z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu przedsiębiorstwami oraz dużymi projektami, twórca akceleratorów innowacyjnych przedsięwzięć. Przez ostanie lata zajmował się wprowadzaniem na rynek polski i europejski nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań łączących świat nauki i biznesu.
Manager i wieloletni szef kluczowych instytucji odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo i rozwój technologiczny Polski w tym Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). W czasie gdy kierował tą agencją, NCBR uzyskał nagrodę KE za najlepszą w UE instytucję realizującą zamówienia na innowacje.
Ekspert w dziedzinie nowoczesnych technologii i zarządzania. Autor szeregu publikacji naukowych z zakresu strategii rozwoju, zarządzania przedsiębiorstwami oraz kształtowania wartości przedsiębiorstw.
Arkadiusz Dorynek
Dyrektor Finansowy IDN
Ekspert finansowy z ponad 25-letnim doświadczeniem w finansach korporacyjnych, private equity i zarządzaniu strategicznym.
Ukończył studia MBA z zakresu finansów na Kelley School of Business Uniwersytetu Indiana oraz magisterskie studia inżynierskie na Politechnice Gdańskiej. W 2013 roku otrzymał tytuł "CFO Roku" za swoje osiągnięcia w zarządzaniu finansami, rozwój strategii finansowych i transformacje biznesowe.
W trakcie swojej kariery Arkadiusz pełnił kluczowe role przywódcze, w tym stanowisko Dyrektora Finansowego w spółkach notowanych na giełdzie, takich jak Medinice S.A., Platige Image S.A. i Multimedia Polska S.A.
Specjalizuje się w rynkach kapitałowych, fuzjach i przejęciach oraz ładu korporacyjnego. Wniósł również istotny wkład w rozwój innowacyjnych projektów, takich jak komercjalizacja nowoczesnych rozwiązań kardiologicznych i inicjatyw badawczo-rozwojowych.
Daniel Puch
Kierownik Projektu
Kierownik Działu Rozwoju na Politechnice Białostockiej (PB). Project manager kilkudziesięciu projektów o łącznej wartości ponad 290 mln zł (m.in. POKL, POWER, POIŚ, POIR, POIG, RPOWP, PORPW, ERA-NET), w których wzięło udział ponad 25 000 uczestników (POKL, POWER).
Ekspert ds. Funduszy UE, Horyzont Europa.
Master Business Administration: Innowacje i analiza danych, Woodbury School of Business/SWPS/ Instytut Informatyki Polskiej Akademii Nauk.
Studia podyplomowe: Lean Management, Politechnika Białostocka
Studia Magisterskie: Wydział Prawa; Uniwersytet w Białymstoku
Certyfikaty:
- Certyfikat Prince2 Foundation w zakresie zarządzania projektami
- AGILEPM Foundation
- I poziom certyfikacji TRIZ - Teoria Rozwiązywania Innowacyjnych Zadań
Członek Rady Programowej Inkubatora Przedsiębiorczości Politechniki Białostockiej, Rady Białostockiej Fundacji Kształcenia Kadr i Komitetu Koordynacyjnego IATI.
Agnieszka Gajewska
Dyrektor Marketingu IDN
Urzędnik instytucji państwowych, przez 15 lat odpowiedzialna za realizacje rządowych programów i strategii, ekspert Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, ekspert dziedzinowy RP w grupie specjalistów Rady Europy, koordynator Krajowego Punktu Kontaktowego Komisji Europejskiej.
Po zakończeniu pracy w administracji publicznej kontynuowała prace w Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK), gdzie odpowiadała za on-linowe projekty edukacyjne, marketingowe i promocyjne. Entuzjastka nowych technologii, e-learningu i wykorzystania multimediów w kampaniach marketingowych w mediach cyfrowych.
Następnie związana z Narodowych Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), gdzie kierowała projektami związanymi z rebrandingiem i kreowaniem spójnego wizerunku grupy NCBR.
Obecnie dyrektor marketingu i komunikacji w Inseqr sp. z o.o.
dr hab.
Jolanta Piekut
Menedżer ds. Badań i Rozwoju IDN
Profesor Politechniki Białostockiej w Katedrze Inżynierii Rolno-Spożywczej i Kształtowania Środowiska Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej, doktor nauk farmaceutycznych, dr hab. w dyscyplinie inżynieria rolnicza. Działalność naukowo-badawcza: chemia żywności, biochemia, jakość i bezpieczeństwo produktów naturalnych, gospodarka odpadami rolno-spożywczymi.
Autor i współautor publikacji naukowych i zgłoszeń patentowych, kierownik projektów badawczo-rozwojowych, kierownik organizacyjny krajowych i międzynarodowych grantów badawczych, dydaktycznych i inwestycyjnych. Obecnie Prodziekan ds. studenckich i kształcenia na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej w zakresie kierunków: biotechnologia, inżynieria rolno-spożywcza, inżynieria środowiska, leśnictwo. Uczestniczyła w 10 grantach badawczych finansowanych ze środków krajowych oraz w 8 projektach realizowanych w ramach programistów finansowanych lub współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej; była wykonawcą, beneficjentem, kierownikiem zadań, członkiem zespołu eksperckiego, członkiem zespołu redakcyjnego, koordynatorem projektu inwestycyjnego.
Zainteresowania naukowe skupiają się obecnie wokół następujących obszarów tematycznych:
- wykorzystanie odpadów rolno-spożywczych jako źródła substancji biologicznie czynnych
- badanie interakcji pomiędzy związkami fenolowymi wyekstrahowanymi z odpadów organicznych a mikroorganizmami chorobotwórczymi
- wykorzystanie odpadów organicznych jako dodatku do pasz
- wykorzystanie procesu odwadniania sublimacyjnego do otrzymywania liofilizatów na bazie produktów naturalnych oraz opracowania i ewentualnego wdrożenia nowych produktów
- wykorzystanie poszczególnych frakcji ekstraktów roślinnych jako biokatalizatorów w procesach mikrobiologicznych
- ocena produktów naturalnych pod kątem występowania substancji biologicznie czynnych (kwasów fenolowych) o potencjalnym zastosowaniu w przetwórstwie rolno-spożywczym.
Projekty:
- "Wykorzystanie procesu sublimacji-odwadniania do pozyskiwania liofilizatów na bazie produktów naturalnych w celu zaprojektowania i ewentualnego wdrożenia nowych produktów" w ramach "Inkubatora Innowacji+"
- kierownik projektu; w latach 2017-2018
- "Rhodiola rosea - innowacyjna uprawa, innowacyjne surowce", dofinansowany ze środków UE, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020
- wykonawca; w latach 2021-2022
dr Ewa Zapora
Dyrektor R&D IDN
Adiunkt w Katedrze Hodowli i Użytkowania Lasu, Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku, na Politechnice Białostockiej. Doktor nauk farmaceutycznych, doświadczenie naukowe w zakresie oceny wpływu produktów pochodzenia naturalnego na zdrowie człowieka i zwierząt a także możliwości pozyskiwania i wykorzystania substancji bioaktywnych z surowców leśnych. Autor i współautor publikacji naukowych, patentów i zgłoszeń patentowych. Kierownik prac B+R, menadżer organizacyjny krajowych i międzynarodowych grantów naukowych i dydaktycznych.
Obecnie zarządzane projekty:
- "Rhodiola rosea - innovative cultivation, innovative raw materials", Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 - Kierownik projektu;
- "Screening of basidiomycetes (Basidiomycota) for their biologically active metabolites" Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej - Kierownik Projektu;
- "FORCER - fractionation and verification of the biological activity of the Heterobasidion annosum as a potential ingredient of the preparation for colorectal cancer", Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego 2014-2020;
- "FUMASTI - an innovative composition for the treatment and prevention of inflammation of the mastitis in dairy cattle", Inkubator Innowacyjności 4.0, Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020 - Kierownik projektu;
- "openforestdata.pl - Podlasie digital repository of natural science data", Program Operacyjny Polska Cyfrowa 2014-2020 - Z-ca Koordynatora projektu;
- "PROM - International scholarship exchange of doctoral students and academic staff". Polska Agencja Wymiany Akademickiej - Koordynator wydziałowy;
Zakończone projekty:
- IRES: U.S. - Poland Student Research Experience to Study Plant Species Interactions in the Unique Ecosystem of the Bialowieza Forest ", National Science Foundation, US, 2015-2017
- International Training School COST FP1401 GLOBAL WARNING - 2016
- COST Action FP1406 Pine pitch canker - strategies for management of Gibberella circinata in greenhouses and forests (PINESTRENGTH) - 2017
- "Trilateral Summer Academy", German Federal Environmental Foundation (DBU), 2013-2016 i wykorzystania substancji bioaktywnych z surowców leśnych. Autor i współautor publikacji naukowych, patentów i zgłoszeń patentowych. Kierownik prac B+R, menadżer organizacyjny krajowych i międzynarodowych grantów naukowych i dydaktycznych
Certifikaty:
- Prince2 Foundation Certificate in Project Management
- I poziom certyfikacji TRIZ - Teoria Rozwiązywania Innowacyjnych Zadań
Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego corocznej Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Turystyka na obszarach przyrodniczo cennych" (od 2014), członek Polskiego Towarzystwa Leśnego, Polskiego Towarzystwa Mykologicznego, Konsorcjum "Grzyby medyczne", współtwórca Fungi Extract Bank (www.fungiextractbank.com).
Ambasador instytucjonalny nauki EXPO2020 Dubai.
Nagrody zespołowe:
- Podlaska Marka w kategorii "Odkrycie" (2020)
- Innowacje 2018. innowacje społeczne. Kategoria: Nauka dla życia (2018)
Bohaterka kampanii promocyjnej Województwa Podlaskiego: "Ludzie zasilani naturą" (2020).
Sławomir Bakier
Dyrektor Zespołu Badawczego IDN
Przewodniczący Rady Naukowej IDN
Dyrektor Instytutu Nauk Leśnych, Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku na Politechnice Białostockiej. Profesor nauk rolniczych. Autor i współautor publikacji naukowych, patentów i zgłoszeń patentowych. Kierownik projektów badawczo-rozwojowych, koordynator krajowych i międzynarodowych grantów badawczych i dydaktycznych.
Kierownik i koordynator projektów, członek zespołu eksperckiego i kolegium redakcyjnego:
- 2022 koordynator z ramienia Politechniki Białostockiej projektu Hajnówka OdNowa. Projekt realizowany wspólnie z samorządem miasta Hajnówka.
- 2017-2022 koordynator z ramienia Politechniki Białostockiej projektu e-Puszcza: Podlaskie Repozytorium Danych Przyrodniczych. Projekt realizowany w konsorcjum z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk.
- 2021: Kierownik projektu: "budowa mobilnej odłowni dla żubrów", w tym opracowanie koncepcji, przygotowanie dokumentacji projektowej i kosztowej oraz opracowanie prototypu mobilnej odłowni dla żubrów. Projekt realizowany na zlecenie Białowieskiego Parku Narodowego w trybie konkursowym.
- 2017-2018: Kierownik projektu realizowanego w ramach "Inkubatora Innowacji+" pod tytułem: "Weryfikacja terenowa składu roślinnego w profilaktyce i leczeniu złośliwego zgnilca amerykańskiego AFB. Projekt realizowany w ramach współpracy INFINI Sp. Innowacje i Technologia Politechniki Białostockiej.
- 2015-2017: Uczelniany koordynator międzynarodowego projektu naukowo-badawczego "IRES: U.S. - Poland Student Research Experience to Study of Species Interactions in a Unique Ecosystem of the Puszcza Białowieska" finansowanego przez Narodową Fundację Nauki (NSF) nr 1459504. Projekt realizowany przez Politechnikę Białostocką i University of Mississippi.
- 2013-2015: Kierownik polskiej grupy "Trójstronnej Polsko-Białorusko-Niemieckiej Akademii Letniej" realizowanej przez Politechnikę Białostocką, Białoruski Państwowy Uniwersytet Technologiczny w Mińsku, Eberswalde University for Sustainable Development, Park Narodowy Doliny Dolnej Odry, Białowieski Park Narodowy. Bielawiezskaya Puscha National Park (Białoruś).
- 2014: Kierownik prac statutowych prowadzonych na Wydziale Leśnym: "Identyfikacja metabolitów wtórnych w roślinach naczyniowych i grzybach Puszczy Białowieskiej".
- 2007-2008: Kierownik projektu: "Analiza właściwości reologicznych miodu w stanie skrystalizowanym i możliwości ich modyfikacji" realizowany na Politechnice Białostockiej i finansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (grant habilitacyjny) nr N31201132/0755.
- 2006-2008: Koordynator badań benchmarkingowych w ramach projektu "Podlaski Klaster Spożywczy". Projekt realizowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego ZPORR przez Wyższą Szkołę Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.
Zainteresowania naukowe:
- Ochrona przyrody
- Pszczelarstwo w środowisku leśnym
- Zadanie działania dla ludzi i działania
- Wykorzystanie nowoczesnych technik analitycznych do oznaczania ilościowego związków biologicznie czynnych
- Ekstrakcja związków czynnych dwutlenkiem węgla w stanie nadkrytycznym
- Spektroskopia w bliskiej podczerwieni
- Wiązanie wody w produktach spożywczych
- Właściwości reologiczne produktów spożywczych
dr hab. inż. Magdalena Przybyło
Dyrektor ds. Technologii IDN
Zastępca Przewodniczącego Rady Naukowej IDN
Doświadczony naukowiec i menedżer. Pracownik naukowy Katedry Inżynierii Biomedycznej Politechniki Wrocławskiej i wykładowca akademicki.
Twórca i CEO Lipid Systems sp. z o.o., firmy farmaceutycznej powstałej i działającej we Wrocławiu Lipid Systems zajmuje się produkcją i wprowadzaniem na rynek polski i światowy leków i suplementów diety. W Lipid Systems M. Przybyło tworzyła zarówno linię technologiczną do produkcji leków i suplementów, a także jest odpowiedzialna za nadzór nad produkcją i kanałami sprzedaży, jest również ekspertką w zakresie procedury prawnej związanej z produkcją i sprzedażą suplementów i leków. Pani Profesor realizowała również liczne granty naukowo-badawcze. W IDN pełni funkcję Zastępcy Przewodniczącego Rady Naukowej IDN.
Marek Wołkowycki
R&D Manager Specialist
Starszy specjalista naukowo-techniczny w Katedrze Hodowli i Użytkowania Lasu, Instytut Nauk Leśnych, Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku, leśnik, ekspert 35-letnim praktycznym doświadczeniem z zakresu botaniki leśnej i fitosocjologii, fitopatologii leśnej i mykologii. Ekspert w zakresie analizy i opisu procesów prowadzących do zanikania gatunków rzadkich i chronionych w siedliskach cennych przyrodniczo, ujętych w Konwencji Natura 2000.
Autor i współautor publikacji naukowych, patentów i zgłoszeń patentowych.
Ekspert w zakresie inwentaryzacji i analizy przyrody, oceny oddziaływania na środowisko i ochrony przyrody. Wykonawca krajowych i międzynarodowych grantów naukowych i dydaktycznych.
Aktualne projekty naukowe:
- "e-Puszcza. Podlaskie cyfrowe repozytorium przyrodniczych danych naukowych', Program Operacyjny Polska Cyfrowa 2014-2020
- wykonawca - Local expert in National monitoring project of habitats and priority species Natura 2000, conducted by the General Inspectorate of Environmental Protection 2006-2021
Zakończone projekty naukowe i dydaktyczne:
- IRES: U.S. - Poland Student Research Experience to Study Plant Species Interactions in the Unique Ecosystem of the Bialowieza Forest", National Science Foundation, US, 2015-2017
- International Training School COST FP1401 GLOBAL WARNING - 2016
- COST Action FP1406 Pine pitch canker - strategies for management of Gibberella Circinata in greenhouses and forests (PINESTRENGTH) - 2017
- "Trilateral Summer Academy", German Federal Environmental Foundation (DBU), 2013-2016
- Project management plan for the Natura 2000 site in Puszcza Białowieska; development of plant species from Annex II of the Habitats Directive and the Natura 2000 habitat for light oak forests in the area of the forest. - 2004
- Contractor of the project LIFE+ Nature & Biodiversity (FPP); 2010-2014. "Restoring populations of Lesser Spotted Eagle at chosen areas of Natura" 2000 - Reference: LIFE08 NAT/PL/000510, Acronym: LIFEAQUILA); 2010-2014:
LIFE Public Database: LIFEAQUILA:
https://webgate.ec.europa.eu/life/publicWebsite/index.cfm?fuseaction=search.dspPage&n_proj_id=3547
LIFEAQUILA: 2015 Award: Best LIFE-Nature Projects
https://ec.europa.eu/environment/archives/life/bestprojects/bestnat2015/index.htm - Work on the Plan for Protection of the Białowieża National Park. Co-author of the flora protection, non-forest habitats, fungi and invasive plants. - 2009-2010.
Członek Polskiego Towarzystwa Leśnego, członek Polskiego Towarzystwa Mykologicznego.
Członek Konsorcjum "Grzyby Medyczne".
Współtwórca Fungi Extract Bank (www.fungiextractbank.com).
Nagrody zespołowe:
- Podlaska Marka w kategorii "Odkrycie" (2020).
- Innowacje 2018. innowacje społeczne. Kategoria: Nauka dla życia (2018).
Bohater kampanii promocyjnej Województwa Podlaskiego: "Ludzie zasilani naturą" (2020).
Eugene Yurchenko
(Yauheni Yurchanka)
Menedżer ds. badań i rozwoju IDN
Eugene Yurchenko
Adiunkt badawczy przy Instytucie Nauk Leśnych, Katedra Hodowli i Użytkowania Lasu, WydziałBudownictwa i nauk o Środowisku, Politechnika Białostocka.
PhD (botanika i mikologia), doświadczenie w pozyskiwaniu czystych kultur grzybów ze środowiska, hodowle grzybni w stanie ciekłym i stałym do produkcji biomasy i wydzielanych metabolitów, przechowywanie kultur, identyfikacja gatunków grzybów na podstawie okazów z siedlisk przyrodniczych i na podstawie kultur, doradztwo naukowe w zakresie projektowania laboratoriów biotechnologicznych.
Autor i współautor około 120 publikacji naukowych.
Aktualny projekt badawczy:
- 2022 - "Screening of basidiomycetes (Basidiomycota) for their biologically active metabolites" - stypendium NAWA (Narodowoj Agencji Wymiany Akademickiej) w ramach programu "Solidarni z Białorusią - Solidarni z naukowcami".
Zrealizowane projekty badawcze:
- 2018-2020 - "Badania działania przeciwnowotworowego, przeciwdrobnoustrojowego i aktywności antyoksydacyjnej Stereum hirsutum uzyskanego w hodowli zanurzonej", finansowany przez Białoruski Republikański Fundusz Badań Podstawowych - członek zespołu badawczego;
- 2016-2018 - "Cechy reakcji proteolitycznych grzybni boczniaka ostrygowatego (Pleurotus ostreatus): wpływ jonów manganu", finansowany przez Białoruski Republikański Fundusz Badań Podstawowych - członek zespołu badawczego;
- 2011 - "Badania taksonomiczne grzybów kortycyioidalnych Azji Wschodniej", finansowane przez National Science Council, Taiwan - główny badacz.
- 2009-2011 - "Badanie bioty grzybów sosny zwyczajnej na Białorusi i opracowanie metody diagnostyki PCR wybranych gatunków patogennych", finansowany przez Białoruski Republikański Fundusz Badań Podstawowych - kierownik projektu;
- 2005-2007 - "Molekularny polimorfizm genetyczny grzybów kortycyioidalnych o właściwościach biotroficznych", finansowany przez Białoruski Republikański Fundusz Badań Podstawowych - kierownik projektu;
Dodatkowe informacje:
- Członek wiodący zespołu doradztwa naukowego podczas prac projektowych (2013-2016) Centrum Biotechnologicznego na Poleskim Uniwersytecie Państwowym, Pińsk, Białoruś.
- Uczestnik dwóch spotkań regionalnych "Pinsk-Invest-Weekend" (2014, 2017), Białoruś, prezentacja projektów przemysłowej produkcji grzybni i owocników boczniaka ostrygowatego (Pleurotus ostreatus).
- Członek założyciel, członek rady i dożywotni członek Europejskiego Stowarzyszenia Mikologicznego.