Tyromyces fissilis
Tyromyces Fissilis to pasożytniczy gatunek grzyba, który rozwija się zarówno na martwych, jak i na żywych drzewach liściastych. Występuje w Europie, Ameryce Północnej i Azji. W Polsce to gatunek stosunkowo rzadki, potencjalnie zagrożony wymarciem. Po obumarciu drzewa dalej rozwija się jako gatunek saprotroficzny. Wytwarza jednoroczne, dość duże owocniki od lipca do listopada.
BEECARE opracowany został na bazie ekstraktu z Tyromyces fissilis. Preparat jest efektem współpracy IDN z Politechniką Białostocką. W trakcie badań udowodniono skuteczność działania BEECARE zarówno w warunkach laboratoryjnych jak i bezpośrednio na pszczołach w ulu.
Dlaczego BEECARE powstał w oparciu o grzyba z Puszczy Białowieskiej?
Grzyby wytwarzają setki związków bioaktywnych, tzw. metabolitów wtórnych, ale także posiadają niezwykle rozbudowany aparat enzymatyczny, bo to dzięki niemu właśnie są w stanie jako jedyne organizmy na ziemi rozłożyć martwe drewno i skutecznie zniszczyć choroby występujące w naturalnym ekosystemie.
Zgnilec amerykański pszczół (American fulbrood AFB)
Badania wykazały, że około 40% rodzin pszczelich w Europie jest narażona na wystąpieniem zgnilca amerykańskiego pszczół (American fulbrood AFB) - choroby zakaźnej prowadzącej do śmierci pszczół i niszczenia całych pasiek. Zgnilec amerykański jest chorobą bakteryjną atakującą pszczoły. Powoduje wymieranie czerwiu w plastrach. Ule w szybkim tempie są infekowane przez bakterie, a następnie - w związku z przemieszczaniem się pszczół - choroba łatwo atakuje całą populację na danym terenie.
Obecnie w Europie nie ma żadnego dopuszczonego do stosowania leku na AFB. Choroba ta zwalczana jest z urzędu a roje dotknięte zgnilcem amerykańskim są niszczone poprzez palenie zainfekowanych uli i całych pasiek.