Instytut Dóbr Naturalnych

Doświadczenie

Instytut Dóbr Naturalnych sp. z o.o. jest firmą powstałą formalnie w pierwszych miesiącach 2022 r. Jednak współpraca ludzi tworzących to przedsięwzięcie zaczęła się już kilka lat temu i skupiła się wokół idei realizacji działań biznesowych z wykorzystaniem dóbr naturalnych i prowadzeniem zrównoważonego biznesu - w zgodnie naturą.

Firmę tworzą managerowie, którzy w swoim dorobku mają doświadczenia w prowadzeniu innowacyjnych projektów i instytucji technologicznych, naukowcy związani z Politechniką Białostocką, specjalizujący się w badaniach nad wykorzystaniem naturalnych składników w medycynie i weterynarii, ale również pasjonaci i wizjonerzy specjalizujący się we wdrażaniu naturalnych rozwiązań w rolnictwie. Instytut Dóbr Naturalnych łączy w sobie doświadczenie biznesowe i naukowe z entuzjazmem młodych managerów wykorzystujących nowoczesne technologie w organizacji firmy, procesach zarządczych, komunikacji oraz marketingu i wreszcie w budowie nowoczesnej sieci dystrybucji produktów. Mamy to szczęście, że możemy korzystać z najlepszych rozwiązań technologicznych jakie dostarcza współczesny świat.

Nasz Zespół pochodzi z wielu zakątków Polski. Co nas łączy? - zamiłowanie do natury i wykorzystanie nowoczesnych technologii. Łączymy doświadczenia biznesowe, naukowe i praktyczne.

Zainspirowani naturą

Szukamy rozwiązań w naturze. To ona nas inspiruje i często daje nam najlepsze rozwiązania na bolączki ludzkości i współczesnego świata. Wystarczy z szacunkiem traktować naturalne środowisko i doceniać moc "zielonych" rozwiązań. Uwaga z jaką obserwujemy nasze otoczenie i miejsce, gdzie rozwijamy naszą firmę przynosi gotowe rozwiązania, którymi chcemy się dzielić. Instytut Dóbr Naturalnych działa na Podlasiu, w gminie Boćki, gdzie IDN dysponuje 4 hektarami gruntu i lasu. To miejsce w wyjątkowym przyrodniczo regionie Polski. Ta wyjątkowość nie ma jedynie charakteru regionalnego, polskiego ale jest doceniona w skali Europy i świata - bo działamy na obrzeżach Puszczy Białowieskiej. Jak podkreślają nasi koledzy-naukowcy: "Puszcza Białowieska działa na badaczy i innowatorów jak magnes. Przyjeżdżają, badają, eksplorują, gdyż trudno jest znaleźć równie naturalny poligon badawczy".

Naszym celem jest produkcja naturalnych preparatów leczniczych dla ludzi i zwierząt w oparciu o grzyby rosnące w warunkach zarówno naturalnych i jaki i sztucznych. Dlatego w wyselekcjonowanej lokalizacji na obrzeżach Puszczy Białowieskiej tworzymy środowisko do sztucznej hodowli grzybów, z których produkuje się preparaty lecznicze. To tylko jeden z elementów naszych planów. W projektowanym kolejnym elemencie infrastruktury powstanie laboratorium, prowadzone będą badania nad właściwościami leczniczymi i spożywczymi szerokiej gamy grzybów rosnących w Puszczy Białowieskiej. Celem tego działania będzie określenie, które z nich posiadają właściwości lecznicze w stosunku do chorób owadów, zwierząt i ludzi, a po ich potwierdzeniu - rozszerzenie hodowli w stosunku do nowych rodzajów grzybów w warunkach naturalnych i sztucznych oraz wykorzystanie zbudowanej linii do produkcji nowych preparatów.

Grzyby

Dlaczego grzyby? Odpowiedź jest prosta - grzyby stanowią rezerwuary ogromnej liczby naturalnych związków aktywnych o szerokim zakresie ich działania. Grzyby wytwarzają setki związków bioaktywnych, tzw. metabolitów wtórnych, ale także posiadają niezwykle rozbudowany aparat enzymatyczny. To właśnie dzięki tym dwóm cechom grzyby wykazują tak silne działanie biologiczne. Szczególnie cenne są tzw. grzyby medyczne (ang. medicinal mushroom) stanowiące grupę o udowodnionych, silnych właściwościach farmakologicznych. Badania, w tym również kliniczne, jednoznacznie potwierdzają ich działanie: antynowotworowe, antybakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwutleniające, wspomagające układ odpornościowy, przeciwpasożytnicze, obniżające poziom cholesterolu, detoksykacyjne, hepatoprotekcyjne czy przeciwcukrzycowe.

Pierwszym projektem, który realizujemy jest projekt BEECARE. Jego celem jest produkcja i sprzedaż pierwszego na świecie leku na globalną chorobę pszczół - American Foulbrood.

Na tą chorobę nie ma leku i jest zwalczana z urzędu w Unii Europejskiej.

Projekty

Instytut Dóbr Naturalnych realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich "Przygotowanie projektu
o Eurogrant planowanego do realizacji w ramach EIC Accelerator w programie Horyzont Europa"
.

Celem projektu jest przygotowanie dokumentacji do eurograntu, który będzie dotyczył inteligentnego systemu do uprawy surowców pochodzenia naturalnego, o udowodnionych właściwościach prozdrowotnych. Surowce te stanowić będą podstawę do produkcji innowacyjnych wyrobów fitofarmaceutycznych, suplementów diety oraz żywności specjalnego przeznaczenia medycznego i weterynaryjnego.

Dofinansowanie projektu z UE: 280 060,00 PL